0

Son yıllardan çekilmiş en iyi korku filmlerinden bir listeyle karşınızdayız! Hatta biraz daha spesifik davranarak listemizi son 10 yılın en iyi korku filmleriyle sınırlandırdık. Siz de korku filmi tutkunuysanız listemize göz atmanızda fayda var. Zira bu en iyi korku filmleri listesinde psikolojik korku filmleri, slasher korku filmleri, paranormal korku filmleri, Kore korku filmleri gibi birçok alt türden korku filmi bir arada bulabilirsiniz.

10 Yılın En Unutulmaz Korku Filmleri Listesi

21. Habis (Malignant, 2021)

korku film
IMDb: 6.2

Özet: Madison adlı genç kadın bazı görüntüler görmektedir. Hatta bunların rüya mı gerçek mi olduğunu hayal edemez hâle gelir. Gördüğü sanrıların yaşanmış gerçek cinayetlerle ilgili olduğu öğrenen Madison’ın, travmalarla dolu geçmişiyle de yüzleşmesi gerekecektir.

Oyuncular: Annabelle Wallis, Maddie Hasson, George Young

Yönetmen: James Wan

20. Ziyaret (The Visit, 2015)

IMDb: 6.2

Özet: Büyükanne ve büyükbabalarını ziyarete giden iki kardeş, bir yandan da tüm bu macerayı kayıt altına almaktadır. Büyükleriyle ilk defa tanışan kardeşler, bu gözlerden uzak çiftlik evinde bir takım tuhaflıklar olduğunu fark ederler. Ortaya çıkan bir gerçek çocuklara hayatlarının tehlikede olduğunu da gösterecektir.

Oyuncular: Olivia DeJonge, Ed Oxenbould, Deanna Dunagan

Yönetmen: M. Night Shyamalan

19. Derin Kâbus (As Above, So Below, 2014)

IMDb: 6.2

Özet: Paris sokaklarının altındaki yeraltı mezarlıklarına giren bir keşif ekibi, derinlere indikçe karanlık sırlarla yüzleşeceklerdir. Dünyadaki cehennemle yüzleşen gençler bu labirentten çıkmanın yolunu bulabilecek midir?

Oyuncular: Perdita Weeks, Ben Feldman, Edwin Hodge

Yönetmen: John Erick Dowdle

18. Oyun (Gerald’s Game, 2017)

IMDb: 6.5

Özet: Stephen King’in aynı adlı romanından uyarlanan korku filmi ‘Oyun’, orta yaşlarda bir çiftin yaptığı kaçamağın nasıl bir kâbusa dönüştüğünü anlatıyor. Şehirden uzakta bir eve gidip baş başa vakit geçirmek isteyen Jessie ve Gerald, ilişkilerine biraz heyecan katacak bir oyun oynamaya başlar. Ancak işler bir anda tersine döner.

Oyuncular: Carla Gugino, Bruce Greenwood, Henry Thomas

Yönetmen: Mike Flanagan

17. Hounds of Love (2016)

IMDb: 6.5

Özet: Vicki Moley adlı genç, başına geleceklerden habersizce, bir partiye gitmek için evden kaçar. Ancak katil bir çift olan John ve Evelyn tarafından kaçırılıp bir odaya hapsedilir ve kendisini bir ölüm kalım savaşının içinde bulur.

Oyuncular: Emma Booth, Ashleigh Cummings, Stephen Curry

Yönetmen: Ben Young

16. The Medium (2021)

IMDb: 6.5

Özet: Tayland’ın kırsal bölgelerinden birinde yaşayan bir şamanın yeğenine bir tanrıça musallat olur. Başlarda tanrıçanın genç kıza şamanlık yeteneği bahşedeceği sanılır ancak olay düşünülenden çok daha karanlıktır.

Oyuncular: Narilya Gulmongkolpech, Sawanee Utoomma, Sirani Yankittikan

Yönetmen: Banjong Pisanthanakun

15. Host (2020)

IMDb: 6.5

Özet: Altı arkadaş, karantina sırasında Zoom üzerinden mistik bir ayin düzenlemek için bir medyumla anlaşır. Ancak işler kontrolden çıkar ve her biri kendi evinde doğaüstü varlıkların hedefi olur.

Oyuncular: Haley Bishop, Jemma Moore, Emma Louise Webb

Yönetmen: Rob Savage

14. Suspiria (2018)

IMDb: 6.7

Özet: Dario Argento imzalı aynı adlı kültü korku filminin bu yeniden çevirimi, 1977’de Berlin’de geçiyor. Dünyaca ünlü bir dans okulunun seçmelerine katılmak için Amerika’dan kalkıp gelen Susie Bannion, baş dansçı olabilmek için elinden geleni yapar. Ancak okulda tuhaf giden bazı olaylar yaşanmaktadır. Susie ve arkadaşı Sara, okul yönetiminin karanlık bir sır saklandığından şüphelenmeye başlar.

Oyuncular: Dakota Johnson, Tilda Swinton, Mia Goth

Yönetmen: Luca Guadagnino

13. Azize (Saint Maud, 2019)

IMDb: 6.7

Özet: Dindar bir hemşire olan Maud’un ölüm döşeğindeki bir hastanın hayatını kurtarma arzusu tehlikeli bir takıntıya dönüşür. Kötücül güçler ve kendi karanlık geçmişi en derin kâbuslarını harekete geçirir.

Oyuncular: Morfydd Clark, Jennifer Ehle, Turlough Convery

Yönetmen: Rose Glass

12. Peşimdeki Şeytan (It Follows, 2014)

IMDb: 6.8

Özet: Ailesi ve arkadaşlarıyla sıradan bir hayatı olan Jay, bir gün bir gençten hoşlanır. Onunla birlikte şehirden uzakta harabe bir eve giden Jay daha sonra kendisini baygın bir hâlde bulur. Bu andan sonra ise son derece tuhaf olaylar yaşamaya başlar. Birisi ya da bir şeyler tarafından takip edildiğine neredeyse emin olan Jay, bu gizemi çözebilecek midir?

Oyuncular: Maika Monroe, Keir Gilchrist, Daniel Zovatto

Yönetmen: David Robert Mitchell

11. Biz (Us, 2019)

IMDb: 6.8

Özet: Adelaide Wilson, geçmişte bazı travmalar yaşasa da şimdilerde sevecen eşi ve iki çocuğuyla birlikte mutlu bir yaşam sürmektedir. Ancak her daim diken üstündedir ve sevdiklerinin başına bir şey gelmesi en büyük kaygısıdır. Arkadaşlarıyla güzel bir hafta sonu geçirmek üzere sahil kenarındaki evlerine yola çıkan aile, burada kendilerini rahatsız eden bir grup insanla karşılaşır. Hatta onlar tarafından takip ve taciz edilirler. Wilsonlar çok geçmeden kendilerini büyük bir dehşetin içinde bulurlar.

Oyuncular: Lupita Nyong’o, Winston Duke, Elisabeth Moss

Yönetmen: Jordan Peele

10. Yok Oluş (Annihilation, 2018)

IMDb: 6.8

Özet: Biyolog Lena, ekibiyle birlikte ‘Area X’ adlı gizemli anomalilerin yaşandığı bir bölgeye keşif gezisine gider. Amaçları araziden örnek toplamak, haritalandırmak ve bunları raporlamaktır. Ancak bu esrarengiz yerde hem akıl sağlıkları hem de hayatları büyük risk altındadır.

Oyuncular: Natalie Portman, Jennifer Jason Leigh, Gina Rodriguez

Yönetmen: Alex Garland

9. Grave (2016)

IMDb: 7.0

Özet: Veteriner bir ailede büyüyen 16 yaşındaki Justine de ebeveynlerinin izinden giderek veterinerlik fakültesine yerleşir. Ancak okulda maruz kaldığı zorbalık onu tehlikeli sulara sürükler…

Oyuncular: Garance Marillier, Ella Rumpf, Rabah Naït Oufella

Yönetmen: Julia Ducournau

8. Görünmez Adam (The Invisible Man, 2020)

IMDb: 7.1

Özet: H.G. Wells’in aynı adlı romanından uyarlanan korku filmi, bir kadının yaşadığı paranoyayı odağına alıyor. Uzun süredir eski sevgilisin kontrolcü dünyasında hapsolan Cecilia, bir gün onun elinden kaçmayı başarır. Ancak onun sürekli kendisini takip ettiğine inanmaktadır. Bu hissi, eski sevgilisinin öldüğü haberinin gelmesinden sonra daha da şiddetlenir. Çünkü Cecilia buna inanmamaktadır. Cecilia, onu sürekli takip ettiğine inandığı ama bir türlü göremediği eski sevgilisini bulabilecek midir? Yoksa tüm bu yaşananlar ona zihninin oyunları mıdır?

Oyuncular: Elisabeth Moss, Oliver Jackson-Cohen, Harriet Dyer

Yönetmen: Leigh Whannell

7. Ritüel (Midsommar, 2019)

IMDb: 7.1

Özet: Dani ve Christian, geleneksel Midsommar festivaline katılmak üzere üniversite arkadaşlarıyla İsveç’e doğru yola çıkarlar. Grup, doğasına ve kültürüne hayran kaldıklarını bu yerde 90 yılda bir yapılan bir ayine katılacaklarından henüz habersizdirler.

Oyuncular: Florence Pugh, Jack Reynor, Vilhelm Blomgren

Yönetmen: Ari Aster

6. Ayin (Hereditary, 2018)

IMDb: 7.3

Özet: Graham ailesinin büyüğü Ellen’ın ölümüyle evde bir dizi sıra dışı olay yaşanmaya başlar. Annie, eşini ve çocuklarını korumaya çalışırken yıllardır bir parçası oldukları ayinden habersizdir.

Oyuncular: Toni Collette, Milly Shapiro, Gabriel Byrne

Yönetmen: Ari Aster

5. Deniz Feneri (The Lighthouse, 2019)

IMDb: 7.4

Özet: Thomas Wake, eski bir denizcidir ve uzun süredir de bir adada tek başına bir deniz feneri bekçiliği yapmaktadır. Thomas’ın bu yalnızlığı, Ephraim Winslow adlı gencin yanına gönderilmesiyle son bulur. Ancak ikili arasında gerilimli bir ilişki vardır. Onlar, bu ıssız adada zihin sağlıklarını kaybederken en büyük korkuları da su yüzüne çıkacaktır.

Oyuncular: Robert Pattinson, Willem Dafoe, Valeriia Karaman

Yönetmen: Robert Eggers

4. Kara Büyü (Gokseong, 2016)

IMDb: 7.4

Özet: Sakin bir kasabaya gelen gizemli bir yabancı, bir dizi felaketi de beraberinde getirir. Kasabada tuhaf olaylar yaşanırken bölgedeki polis memurlarından birinin kızı da esrarengiz bir hastalığa tutulur. İlk başta bir salgın hastalık gibi görünen bu gizem, göründüğünden daha büyük bir karanlığı içinde barındırmaktadır.

Oyuncular: Do-Won Kwak, Hwang Jeong-min, Jun Kunimura

Yönetmen: Na Hong-jin

3. Korku Seansı (The Conjuring, 2013)

IMDb: 7.5

Özet: Kalabalık ve sevgi dolu bir aile olan Perronlar, tüm paralarını bir çiftlik evine yatırırlar. Ancak taşındıkları gibi evde garip olaylar yaşanmaya başlar. Önce evin köpeği ölür. Daha sonra çocuklar geceleri yataklarından çekilmeye, tuhaf kokular almaya ve garip şeyler görmeye başlarlar. Gidecek başka yerleri olmayan Perron ailesi, paranormal araştırmacılar Ed ve Lorraine Warren çiftinin kapısını çalarak yardım isterler. Bu korku filmi gerçek bir hikâyeden uyarlandı.

Oyuncular: Vera Farmiga, Patrick Wilson, Ron Livingston

Yönetmen: James Wan

2. Sessiz Bir Yer (A Quiet Place, 2018)

IMDb: 7.5

Özet: İki çocuklu bir çift, kıyamet sonrası bir dünyaya ayak uydurmaya başarmıştır. Bu dünyanın yegane kuralı ise asla ses çıkarmamaktır. Sadece işaret diliyle anlaşan aile üyeleri öyle ya da böyle hayatını sürdürmektedir. Ta ki bir lambanın devrildiği güne kadar…

Oyuncular: Emily Blunt, John Krasinski, Millicent Simmonds

Yönetmen: John Krasinski

1. Kapan (Get Out, 2017)

IMDb: 7.7

Özet: Chris ve Rose, bir süredir beraber olan mutlu bir çifttir. Rose, bir gün Chris’i ailesiyle tanıştırmaya karar verir ve ikili, şehrin dışında bulunan eve doğru yola koyulur. Başlarda sıcak ve sevecen görünen bu aile, zamanla Chris’e tuhaf davranmaya başlar. Chris, siyahi olduğu için ayrımcılığa maruz kaldığı düşünse de işlerin bundan çok daha korkunç olduğunu öğrenecektir.

Oyuncular: Daniel Kaluuya, Allison Williams, Catherine Keener

Yönetmen: Jordan Peele


Beğendiğini biliyorum. Hadi arkadaşlarınla paylaş!

0

Tepkini Çok Merak Ediyorum

Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Haykırdım Haykırdım
0
Haykırdım
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Korkutucu Korkutucu
0
Korkutucu

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Index
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format