0

Günümüzün popüler sosyal medya ağı Instagram uygulamasının genel sorunu olan ‘kişisel hesapların engellenmesi’ ve ‘hesapta bulunan takipçilerin kaybedilmesi sorunu’ için çeşitli çözüm yöntemleri bulunuyor. 

Sosyal medya ağının dev uygulamaları arasında yer alıyor. Bu büyük aile içerisinde yer almak isteyen kullanıcıların da belli problemleri göze çarpıyor. 1 milyar aktif kullanıcıya sahip olan bir sosyal ağın kötü amaçlı hesaplardan arındırılması da elbette ki gerekli bir unsur haline geliyor. Kötü amaçlı hesapların önlenebilmesi durumuna ve bunun için belirtilen kurallara ‘topluluk kurallar’ adı veriliyor. Bu kurallara bilerek veya bilmeyerek uymayan hesaplar da maalesef engelleniyor.

Peki bu noktada ne gibi yöntemler izlenmeli?

 • Uygunsuz içeriklerin paylaşımından kaçınılmalı

Geçmişten günümüze kullanıcılar arasında bu konu defalarda gündeme geldi. Uygulama yapılan paylaşımları çeşitli kategorilere göre sınıflandırıyor ve değerlendiriyor. Bu kategoriler içerisinde de kullanıcıların çoğunun bilmediği topluluk kuralları bulunuyor. Örneğin, şiddete teşvik edici bir gönderi paylaşan kullanıcı, paylaşılan bu gönderiden dolayı ceza alabiliyor ve içerik kaldırılıyor. Şiddet unsurları dışında cinsel içerikli paylaşımlara da çeşitli yasaklamalar getiriliyor. Kullanıcının paylaştığı bu gönderinin kaldırılması dışında, içerik birçok kişi tarafından yoğun derecede şikayet edilirse kullanıcının hesabı da kapatılabiliyor.

 • Takipçi kazanmak için hile kullanılmamalı

Uygulamanın kullanıcılarından istediği bir başka unsur da takipçi hilelerinin kullanılmasından kaçınmaları. Takipçi kazanmak için kullanıcıların en çok kullandığı yöntem, hile programları olarak biliniyor. Bu programlar sayesinde otomatik bir şekilde takipçi ve beğeni kazanılabiliyor. Bu ve bunun gibi durumların önüne geçebilmek için sürekli olarak program geliştiriciler ve tespit programları kullanıyor. Bu şekilde ‘bot’ hesap olarak da bilinen sahte hesapların kullanımı ve yaygınlaşması engelleniyor. Tespit edilen bu hesaplar anında ceza alıyor. İlk ceza 48 saatlik geniş kapsamlı bir kullanım engelini içeriyor. Ancak program aynı hesap üzerinden kullanılan herhangi bir hileye ikinci kez rastlarsa, kullanıcı süresiz olarak ağdan uzaklaştırılıyor.

 • Aynı cihazda bir çok hesap açılmamalı

İnternet tabanlı bir program olsa da web sürümü üzerinden fotoğraf paylaşımı imkanını kullanıcılarına sunmuyor. Bunun için kullanıcıların mutlaka akıllı telefonlarının olması gerekiyor. Dijital lanet, maalesef ki tek bir cihaz üzerinden sınırsız hesap kullanımı söz konusu değil. Yani kullanıcılar sık sık hesap değişikliği yapamıyorlar. Ne yazık ki, aynı cihaz üzerinden üyelik sınırı aşıldığında, sadece hesabı engellemiyor. Ayrıca akıllı telefona uygulamanın kurulumunu da engelliyor. Bu tip durumlarda başka bir cihaz üzerinden oturum açılması gerekiyor. Böylelikle kullanıcılar kendi akıllı telefonunu üzerinden uygulamayı tekrar kullanabiliyor.

 • Başka kullanıcılar adına paylaşım yapılmamalı

Başka bir kullanıcının adına paylaşım yapmak aslında şikayet üzerine değerlendirilmeye alınıyor. Sadece uygulama kurallarının değil, yasa gereği de başka birinin yerine bir konuda yorum ya da paylaşım yapmak, karşı tarafa şikayet hakkı yaratıyor. Topluluk kurallarına göre karşı taraf fotoğraflarıyla beraber bu durumu kanıtlarsa, o zaman sizin hesabınız sahte olarak kabul ediliyor ve uzaklaştırılıyorsunuz.

 • Takip sınırının üzerine çıkılmamalı

Kullanıcıları özgür bir şekilde istedikleri herkesi takip edebiliyor gibi gözükseler dahi aslında günlük bir takip etme sınırları bulunuyor. Gün içinde belirlenen bu takip etme sayı sınırı aşıldığında ise kısmi olarak takip engelleme benzeri bir engele maruz kalınıyor. Kullanıcılar bu sınırı geçtikleri takdirde, belirli bir süre mesaj atamıyor ya da takip etmek istedikleri yeni kişileri takip edemiyorlar. Belirlenen bu sınırın sebebi de aslında sahte hesapların kullanılmasının bir şekilde önüne geçilmek istenmesi olarak adlandırabiliriz. Hem sahte hesapların özgürce kullanılmasına bir önlem olsun diye hem de sistem içerisinde belli başlı çökmeler yaşanmaması için böyle bir yolun izlenmesi doğru olarak görülüyor.

“Instagram hesabım kapatıldı” sorunu ile karşılaşıyorsanız bu yazı tam da size göre!

Gün geçtikçe daha da popüler hale gelmektedir. Ancak bu uygulamayı kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Uygulamayı kullanırken dikkatli olmamanız durumunda Instagram hesabım kapatıldı sorunu ile karşılaşmanız oldukça yüksek. Uygulama, zaman zaman hesapları ve kullanıcılar tarafından paylaşımları kontrol etmektedir. Hesabınız diğer kullanıcılar tarafından spam olarak bildirilmesi ya da şikayet edilmesi durumunda incelenmeye alınıp kapatılabilir. Bu durum hesabım kapatıldı.

Kapatılan Instagram Hesapları Açılır Mı?

Kapatılan hesapları için ne yapacağınızı bilmiyorsanız bu yazı sizin için yol gösterici olabilir. Hesabınızın kapatılması durumunda uygulama size mesaj ya da mail göndermektedir. Bunun için düzenli olarak mesajlarınızı ve maillerinizi kontrol etmeniz gerekmektedir. Hesabınızın kapatılması durumunda mutlaka mail almış olmalısınız. Kapatılan hesabınızı geri kazanmanız için size sunulan formu inandırıcı bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Vermiş olduğunuz yanıtlardan Instagram yöneticilerinin hesabının size ait olduğu konusunda bir şüpheye düşmemeleri gerekmektedir. Hesabım silindi diyorsanız bunlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Hesabınızın geçici olarak kapatılması durumunda size şu sorular sorulacaktır:

 • “Kullandığınız hesap, işletme – hizmet ya da bir kişiyi mi ifade ediyor?” Evet cevabı vermeniz gerekmektedir.
 • Nüfus cüzdanınızda yer alan adınızı ve soyadınızı yazmalısınız.
 • Hesabınızın kullanıcı adınızı eksiksiz bir şekilde yazmanız gerekmektedir.
 • E-posta adresinizi yazmanız gerekmektedir.
 • Nerede bulunduğunuzu yazmanız gerekmektedir. (Ülke- konum- şehir vb.)

Instagram Hesabınızın Kapatılmasındaki Sebepler Neler Olabilir?

Instagram hesabım silindi sorununun birçok sebebi olabilir. Aşağıda bu sebeplerden bahseedeceğiz:

 • Telif hakkını ihlal ettiğiniz takdirde, hesabınız silinebilir.
 • Hesabınızda şiddet, ırkçılık gibi davranışlar sergilediğiniz takdirde hesabınız kapatılabilir.
 • +18 cinsel içerikli paylaşımlar yapılırsa, hesap önce incelenir sonra da silinebilir.
 • Hesabınıza çok fazla değişik adresten giriş yaparsanız hesabınızda sıkıntı çıkabilir.

Instagram hesabım silindi sorununun en belirgin nedenleri bunlardır. Bunların dışında bir sorun varsa hesabınız bu sebepten de kapatılabilir.

instagram

Kapatılan Instagram Hesapları Nasıl Açılır?

Hesabınızın kapatılması durumunda hesabınızı geri almanıza dair garanti verilemez. Ancak size yardımcı olabilecek bilgileri aşağıda sıralayacağız. Eğer sizde Instagram hesabım donduruldu ya da Instagram hesabım kapatıldı sorunu ile karşı karşıyaysanız şu işlemleri uygulayabilirsiniz:

 • Öncelikle Instagram’a giriş yapın.
 • Giriş yapıldığında hesabın kapatıldığına dair bir mesaj alacaksınız.
 • Böyle bir mesaj aldığınızda bir sorun olduğunu düşünüyorsanız “Bize Bildirin” seçeneğine tıklayın.
 • Bu işlemler sonucunda önünüze hesabınızı kurtarmanız için bir form çıkacaktır.
 • Bu formda istenen bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekmektedir.
 • Formu doldurduktan sonra “Gönder” e tıklayınız.
 • Daha sonrasında bu form için mail adresinize bir kod gelecektir. Bu kodu kullanarak e-postayı yanıtlamanız gerekmektedir.

Bu işlemleri eksiksiz bir şekilde yaptığınız takdirde en geç 1 hafta içerisinde size dönüş yapılacaktır.

Popüler uygulama Instagram açılmıyor hatasıyla karşı karşıya. Peki neden acaba?

Son zamanların en popüler sosyal medya ağı olan Instagram açılmıyor hatası ile neden karşılaştıklarına dair insanlar ‘Instagram açılmıyor hatası’ ‘Instagram çöktü mü?’ gibi sıkça gündeme gelen sorular sormaktadırlar. Karşılaşılan bu hataların nedeni ve bu hatalara nasıl çözüm bulunacağı insanlar tarafından oldukça merak edilmektedir. 2010 yılı itibari ile Instagram, iOS, Android ve Windows gibi işletim kanallarında sıkça kullanılmaya başlandı. Yapılan araştırmalara göre 2020 yılında toplam 1 milyardan fazla insan tarafından Instagram kullanıldığı belirtildi. Peki, insanlar tarafından oldukça sevilen Instagram ne işe yarıyor? Uygulama içerisinde karşılaşabileceğimiz hatalar neler? Bu hatalara nasıl çözüm bulabiliriz? Merak ettiğiniz her sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Instagram Ne İşe Yaramaktadır?

Instagram, insanlara video ve görsel paylaşma imkanı sağlamasının yanı sıra kullanıcılar Instagram’da bulunan çeşitli efektler sayesinde birbirinden eğlenceli görseller paylaşabilirler. Kullanıcılar, paylaştıkları gönderilere konum ve etiket ekleyerek daha fazla kişiye ulaşabilirler.

Instagram’da bulunan DM (direkt mesaj) kutusu sayesinde insanlarla iletişime geçebilirsiniz. Uygulamada bulunan hikaye kısmından görüntüler ve videolar paylaşabilirsiniz. Hikaye kısmında paylaşılan bu gönderiler 24 saat boyunca kullanıcılar tarafından görüntülenebilmektedir. Dünya çapında popüler olan Instagram, zaman zaman hatalara sebep olabiliyor. Kullanıcıların en sık karşılaştığı hataların arasında ise Instagram açılmıyor hatası gelmektedir. Instagram’da meydana gelen bu ve bunun gibi birçok hatanın sebebi çökme ya da internetteki sorunlardan dolayı kaynaklanmaktadır.

Instagram Hataları Hakkında

Instagram uygulamasında kullanıcıların sıkça karşılaşılaştığı hataların başında Instagram neden açılmıyor geldiğini belirtmiştik. Kullanıcılar bu hata meydana geldiğinde genellikle “Üzgünüz isteğiniz ile alakalı bir sorun meydana geldi” iletisi ile karşılaşmaktadırlar. Bu ileti ile karşılaştığınızda hatayı düzeltmek için yapabileceğiniz bazı çözümler bulunmaktadır.

 • Bu hatadan kurtulmak istiyorsanız ilk önce yapmanız gereken şey internet bağlantınızda bir sorun olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir.
 • İnternet bağlantınızda bir sorun yoksa bir sonraki aşamada VPN- Proxy sisteminizi kontrol etmeniz gerekmektedir.
 • Bu kontroller yapıldıktan sonra sorununuz çözülmüş olabilir.
 • Tüm bu kontrollere rağmen sorununuz devam ediyorsa kendi internet hızınızı ya da paketinizi kontrol edebilirsiniz. Wi-Fi’ de meydana gelen bazı sorunlarda ve paketinizin bitmesi durumunda bu tarz sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Instagram açılmıyor sorunu ile karşılaşıyor iseniz hesabınızı geçici olarak dondurabilirsiniz. Bu işlem “Hesabı geçici olarak kapatma” olarak bilinmektedir. Hesabınızı dondurup açtığınız taktirde Instagram hesabı açılmıyor sorununu ortadan kaldırabilirsiniz. Bu işlemler sonrasında hatalar yüzde 90 oranında ortadan kalkmaktadır. Instagram hesabınızı aşağıda verilen yönergeleri takip ederek dondurabilirsiniz:

 • Bazı durumlarda sıkıntı uygulamadan kaynaklı olduğu için uygulama yerine internet tarayıcınızdan Instagram’a hesap bilgileriniz ile giriş yapmanız önerilir.
 • Hesabınıza girdikten sonra “Profili Düzenle” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir.
 • Bu seçeneğe tıkladığınız zaman “Hesabı Kapat” seçeneği çıkacaktır.
 • “Hesabı Kapat” a tıkladığınız taktirde hesabınız geçici olarak kapatılmış olacaktır. Istediğiniz zaman bilgileriniz ile hesaba giriş yaparak uygulamayı kullanabilirsiniz.
 • Hesabınızı kapatmak istediğiniz zaman karşınıza bir takım sorular çıkacaktır. Bu sorular hesabınızı neden dondurmak, kapatmak istediğiniz hakkında sizlere farklı seçenekler sunmaktadır.

Sizler de yazımızda bahsettiğimiz şekilde Instagram hatalarını çözebilirsiniz.


Beğendiğini biliyorum. Hadi arkadaşlarınla paylaş!

0

Tepkini Çok Merak Ediyorum

Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Haykırdım Haykırdım
0
Haykırdım
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Korkutucu Korkutucu
0
Korkutucu

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Index
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format