-1
-1 points

Alias Grace, Netflix‘in popüler dizilerinden biri. Ezilen bir kadının adım adım katile dönüşme hikayesini izliyoruz ekranlarımızda. Amerika’daki kadın kimliği ve köleliği ince ince işlemişler senaryoya.

Margaret Atwood‘un Nam-ı Değer Grace isimli romanından esinlenerek izleyicilerin beğenisine sunulan dizi, Grace‘in çalışmak için geldiği Amerika’da yaşadığı zorlukları gözler önüne seriyor. Yüzyıllardır dünya üzerinde hüküm süren cinsiyet rollerini incelikle işliyor.

1. Kısım

İlk andan itibaren kadının toplum içerisindeki yeri ve cinsel rollerin belirginliği açıkça görülüyor. 15 yıldır cinayet şüphelisidir. Hapishane müdürünün evinde temizlik işlerine de yardım etmekte. Açıkçası müdürün karısı ve çevresindeki kadınlar Grace’e ciddi bir ilgi gösteriyor. Burada göz önünde olan kadınlar, duygusal boşlukları bulunan ve bunu çeşitli uğraşlarla doldurmaya çalışan bir kimlik içerisinde sokulmuşlar. Bir çok doktor tarafında muayene edilmiştir. Ancak hiç birine kendini açamamıştır. Amerikalı doktor Simon Jordan’ın onu muayene etme isteğine olumlu cevap vermiştir. Grace ‘kadın katil’ olarak anılmaktadır. Onu en çok rahatsız eden ise ‘kadın’ sıfatıdır. Görülmektedir ki, toplum içinde kadın ona adanan rollerin dışına çıktığında dikkatleri üzerine topluyor.

grace

Akıl Hastanesinde Bir Grace

Mahkumiyeti süresince akıl hastanesinde de bulunuyor. Burada defalarca cinsel şiddete maruz kalıyor. Bunun dışında psikolojik olarak bir baskı altına alınıyor ve durmadan akıl sağlığı konusunda baskı görüyor. Dr. Jordan’a İngiltere’ye nasıl geldiğini ve neler yaşadığını anlattığı kısımda, kadın rolleri ve toplum içerisindeki kadın kimliği bir kez daha ortaya konuluyor. Annesi gemiye binerken halsiz düşüp tökezlediğinde babası annesini aşağılayarak tokat atıyor. Buradan anlaşıldığı üzere ataerkil bir aile yapısı içerisinde Grace’in annesi aslında durmadan ezilen ve dayak yiyen kişi. Yolculuğun ilerleyen günlerinde ne yazık ki annesi ölüyor.

Yeni hayat, Yeni sorumluluklar

Babasının ve kardeşlerinin sorumluluğu da Grace’in üzerine kalıyor. İngiltere’deki ilk günlerinde ev işleriyle uğraşan genç kadın kahvaltıyı geç hazırladığı için babası tarafından itilip kakıldıktan sonraki sahnede babası tarafından cinsel tacize maruz kalıyor. Babası daha sonra O’nun çalışmasını ve eve para getirmesini istiyor. Toplumun adadığı roller arasında ‘erkek’ kimliğine ait olan çalışmak, bir kadınla ilişkilendirildiğinde de aslında kötü durmuyor. Her ne kadar yapılan iş yine kadınlar ile ilişkilendirilen temizlikçilik olsa bile. Toronto’da işe başlıyor. Ve burada çıkan bir ayaklanma hakkında bilgi sahibi oluyor. İsyancılar başarısız olduktan sonra kadın giysileriyle ülkeyi terk ediyorlar. Burada kadın giysileri aslında aşağılanma için bir niteleme gibi gözüküyor. Korkaklık kadınlık ile ilişkilendirilmeye çalışılmış. 

2. Kısım

Dr. Jordan’ın evinde kaldığı kadının kocası, ailenin bütün parasını alarak evi terk etmiştir. Kadın günlerdir açtır. Dr. Jordan’ın yanında bayılır ve durumu ona açıklamak zorunda kalır. Bunun ardından Doktor, eve alışveriş yapar ve maddi destek olması açısından kirayı erken ödeme kararı alır. Burada görülüyor ki kadın, her zaman bir erkeğe ve maddi desteğine muhtaç bir şekilde gösterilmeye çalışılmıştır. Grace’in çalıştığı evde kadının toplumsal rolü ve evlilik odaklı yaklaşım görülüyor. Kadınlar ya temizlik, ev işi gibi şeyler yapmalı ya da evlenmeli ki bunları kendi evinde kocası için yapabilsin. Çalıştığı yerde kadınlar başkaları tarafından beğenilme arzusu içerisindeler. Herhangi bir erkek onlara ufak bir ilgi gösterdiğinde dahi duygusal olarak tatmin olabiliyorlar.

Grace’in hayatı değişiyor

Regl olduktan sonra arkadaşı Mary Whitney, hayata dair ona bir şeyler anlatmaya başlar ve konu tamamen erkekler tarafından beğenilmek ve bir gün evlenmek üzerine yoğunlaşmıştır. Evin büyük oğlu ile birlikte olan Mary, hamile kalıyor. Çocuğunu kabul ettiremeyeceği için başka bir erkeğe muhtaç yaşamayı göze alabileceğini söyler. Ancak bunun yerine bebeği aldırmaya karar verir. Daha sonra Mary kanamadan ölür. Evin hanımı bunu utanç verici bir şey olduğunu, söyler Mary’nin namusunu sorgular. Burada kadının kendi bedeni üzerindeki kontrolü dahi hoş karşılanmıyor. 

3. Kısım

Grace, durmadan hapishanedeki gardiyanlar tarafından şiddet görüyor ve bu doktorun da gözünden kaçmıyor. Geçmişi anlatmaya devam ediyor. Çalıştığı yerden ayrılıyor ve başka bir iş teklifi alıyor. Oraya gittiğinde sarhoş bir adam tarafından taciz ediliyor ve ‘fahişe’ olarak adlandırılıyor. Yeni iş vereni kadınlara karşı saygılı ve centilmen biri. Nancy Montgomery, yeni iş yerinin kahyası.

Grace tuzaktan kurtuluyor

Eski çalıştığı yerden gelmesi için ona ısrar etmişti. Ancak daha sonra hayatını kurtardığını da görebiliyoruz. Çünkü eski iş yerindeki bütün çalışanlar 6 ay içerisinde ölmüştü. Grace’in patronu bekar bir adam ve onun hakkında parayla istediği her şeyi alabileceği için evlenmeye hiç ihtiyaç duymadığından bahsediliyor. Kadınların yalnız olmayacağı her zaman erkeklere muhtaç oldukları ve doğru olanın bu olduğu gösterilmeye çalışılıyor. 

4. Kısım

Hapishanede kadınlara işkence yapılıyor ve bunun için basit sebepler bile yeterli. Örneğin fazladan bir parça ekmek yemek. Kadınlara sadece erkekler yoluyla bir şiddet olmuyor elbetteki. Nancy, üzerinde yoğun bir baskı kurmayı hedefliyor. Nancy toplum tarafından hoş karşılanan biri değildir. Daha önce biriyle birlikte olup hamile kalmış ve çocuğu ölmüştür. James McDermott, Grace’e bunlar anlatmıştır. Ayrıca McDermott’a göre kadın bir kere hata yaptı mı, bir yola girdi mi hep aynı şeyleri yapar ve buna ihtiyaç duyar.

Kadınlar Cinsel Obje Değildir!

Nancy’ye olan saygısını kaybeden evde herkes tarafından ilgi çekmekte ve sevilmektedir ve Nancy tarafında şiddete maruz kalmaya başlar. Akıl hastanesinde durmadan hücreye kapatılan ve tacize uğrayan Grace büyük zorluklar atlatmıştır. Doğum gününde yürüyüşe çıkacak olan Grace’e McDermott’un yaklaşımı ‘korunmaya muhtaç’ olacağına yöneliktir. Grace yalnızlığından ve emir almaktan şikayetçidir. Ve bundan kurtulmak ister. Bir erkek ile başbaşa olan kadın her zaman ahlaksız olarak nitelendirilmekte. Kendini ve kadınları cinsel bir obje olarak görmeye başlar. Rüyalarında kanlı başsız melekler görüyordur. Bu bulundukları evde bir lanet olduğunu düşünmesini sağlar.

5. Kısım

Kadın sadece bir meta olarak görülür. Doktorun evinde yaşadığı kadınla baş başa olması hoş karşılanmaz. Doktor evden taşınmayı düşünmektedir. Çünkü kadına zarar gelebilir ve hatta idam edilebilir. Hapishane müdürünün evinde de çeşitli şiddet unsurlarına maruz kalıyor. ‘kadın’ katil sıfatıyla insanlara sergilenmek hoşuna gitmiyor. Nancy’nin evlilik dışı çocuğuyla yakın zamanda fark edileceğini düşünen Grace, duygusal olarak onun acınası biri olduğunu düşünmektedir.

McDermott kafasında Grace’i aldatıyor

Grace, erkeklerin istekleri karşılanmadığında iftiraya uğradığını düşünüyor. Bu arada doktor O’na karşı cinsel istekler gütmektedir. Ancak evinde kaldığı kadın doktor ile birlikte olmayı hayal etmektedir. Burada erkeğe muhtaç olduğunu düşünen bir kadın figürü karşımıza çıkmaktadır. Bu arada McDermott ile birlikte Nancy ve ev sahibini öldürüp kaçan Grace, McDermott onunla evlenmek istediğini söyleyince etkilenir. Ancak McDermott’un cinsel tacizine maruz kalmak ve erkeklerin kabalığını fark etmek O’nu ürkütmeye başlar. Evlenmek istemez ancak McDermott hem fiziksel hem de sözlü tacizlerine ara vermez.

6. Kısım

Numara yapıyor olarak görülüyor. Cinsel istekleri olduğu için erkekleri kullandığı düşünülüyor. Kadınların buna muhtaç olduğu gösterilmeye çalışılıyor. Orta Çağ’dan beri kadınların saçını keserek cezalandırmak, ‘ahlaksız bir kadını’ işaretlemek anlamına gelir. Doktor ile konuştuğu için gardiyanlar tarafından cezalandırılıyor ve saçları kesiliyor. Kadın kimliği cinsel arzuları arttıran bir olgu olarak kullanılıyor. Hipnoz sırasında Grace, McDermontt ile defalarca birlikte olduğunu söylüyor. Yani odada bulunanların ondan yapmış olmasını bekledikleri şeyi yaptığını itiraf ediyor. Kadınlığını kullanarak erkekleri etkilediğini ve onları manipüle ettiğini söylüyor.

Grace çift kişilikli

Mary’nin işlediği günah sonucunda ölmesi sebebiyle aynı günahı işleyen Nancy’nin ödüllendirilmesi ve mutlu olması Grace tarafında normal bulunmuyordu. Mary’nin ölümünden sonra, Mary’nin içinde yaşadığına inanmaya başlamıştı. Kadınların duygusal bir yaradılışı olması meta olmasına sebebiyet veriyor. Toplum tarafından kadının kırılganlığı bir silah ve eksiklik olarak nitelendiriliyor. Doktor O’na olan sinirini evinde kaldığı kadın ile cinsel ilişkiye girerek atmaya karar veriyor. Bu da kadının hayat içerisinde sadece bir araç olduğunu bizlere gösteriyor.

Kadınlar toplum içerisinde söz sahibi değil ve hipnoz sayesinde özgürce konuşmak için cesaretlenebiliyorlar. Doktor bunu Grace’in hipnoz edilmesi sırasında fark ediyor. Grace artık meşhur bir kadın katil olarak anılmayacağını suçlarından aklandığını öğreniyor. Haksız yere hapse atılmış bir ‘kadın’ olarak görüleceğini belirten Grace, kendinden bile bahsederken ‘kadın kimliğini’ kullanıyor.

Grace artık özgür

Hapishaneden çıktıktan sonra Jamie Walsh’un yanında çalışmaya başlıyor. Jamie Walsh Nancy ile çalışırken eve yardıma gelen kişiydi. Grace’in mahkumiyeti için mahkemede ifade vermişti ve bunu avukatların yaptırdığını söyledi. Bu kadının kişisel istekler sonucunda her tür cezaya mahkum edilebileceğinin bir örneği niteliğinde. Sonunda Jamie ile evlenen Grace, Mary’nin hayalindeki her detayı gerçekleştiriyor. İstediklerinde kadınların toplumsal düzeyde söz sahibi olabileceklerini kanıtlayan söylemler bulunuyor. 3 ayrı kadının tek bedende bir hayat yaşaması ile sonlanan hikayede kadınların kimlik karmaşası ve hayatları boyunca erkeklere bağımlı olmaları dikkat çeken bir detay.


Beğendiğini biliyorum. Hadi arkadaşlarınla paylaş!

-1
-1 points

Tepkini Çok Merak Ediyorum

Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Haykırdım Haykırdım
0
Haykırdım
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Korkutucu Korkutucu
0
Korkutucu

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Index
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format