Ana Sayfa Teknoloji Ekran Kartını Neden Değiştirmeliyiz? Ekran Kartı Nedir?

Ekran Kartını Neden Değiştirmeliyiz? Ekran Kartı Nedir?

ekran kartı

Evet bu yazıyı okuduğuna göre kesinlikle ekran kartı ile ilgili bir problem yaşıyorsun. En son oynadığın o online oyunda “FPS” sıkıntısı çektin. Çözüm olarak da maalesef ki kendine sorular sorabiliyorsun.

  • Çok pahalı mı acaba bu ekran kartları?
  • Bir üst modeli iyi değil diyorlar yenisini mi beklesem acaba?
  • Acaba kasayı açıp temizlesem hızlanır mı ya?
  • Ohoo dolar kaç olmuş bu zamanda ekran kartını bırak mouse bile alınmaz.
GEFORCE RTX SERİSİ

Tamam sen daha çok soru sordun kendine şuan konumuz bu değil. Gel senle ilk önce ekran kartı nedir, neye yarar biraz bunları öğrenelim.

Ekran kartı ya da grafik kartı olarak adlandırılan bileşenlerin temel görevi, bilgisayardaki görüntüyü işleyip, monitöre aktarılmasını sağlamaktır. Bu kadar basit şekilde anlatıp kısa bir cümle ile özetlendiğine bakmayın, günümüz teknolojisi sayesinde ekran kartlarına gelen özellikler, hem günümüzü kolaylaştırıyor hem de daha kaliteli sonuçlar elde etmemize yarıyor.

Ekran kartının gücüyle doğru orantılı olarak işlenen veriler sayesinde daha yüksek grafikli oyunlar ve daha yüksek performans elde edebiliyoruz. Monitörde gördüğünüz ne varsa ekran kartı tarafından işlenip, sonrasında monitöre aktarılıyor. Yani aslında fazlasıyla önemli bir parça diyebiliriz.

geforce gtx 1080 ekran kartı…

Yani özet geçiyim ben sana ekran kartı senin iş hayatında kullandığın grafik programları için, evinde boş vakitte oynadığın en düşük sistem gereksinimleri kullanan oyunlar için, HD ve FHD bir film izlediğinde senin işine daha da çok yarayacak ve olmadığında eksikliğini fazlasıyla hissedeceğin bir temel bileşen

Artık yavaşlayan seni bıktıran içinden az da olsa sövdüren bu parçamızı değiştirmeyi kafana koymuşsun belli ya da her zaman böyledir ya çaktırma arkadaşın değiştirecek sende onun için bir ön bilgi almak edinmek amacıyla bu yazıyı okuyorsundur 🙂

Her şey iyi hoş güzel de neden bu kadar pahalı?

Bunun başlıca sebebi, piyasadaki rekabet ve daha çok kitleye ulaşılmak istenmesi. Her insanın bilgisayarı kullanım amacı bir olmuyor. İş bilgisayarları için piyasada bulunan özel modeller bulunurken, oyun oynamayı seven kişiler için farklı, ofis bilgisayarları için farklı modeller bulunuyor. Hatta bunlar da kendi aralarında pek çok farklı modele ve markaya ayrılabiliyor.

Kullanım Amacını İyice Öğren

Burası aslında senin için çok önemli. Canım sıkılınca oyun oynarım, boş vakitlerimde tasarım yaparım ya da ben cipsimi alır film izlerim diyorsan ona göre bir ekran kartı seçmelisin ki bu senin hem bütçene hem de yanlış bir seçim yaparak bilgisayarınz daha da zarar vermene sebep olabilir.

2 BOYUTLU BİR OYUN AGE OF EMPİES

Temel düzeyde bilgisayar kullanıcısıysanız ve grafik açısından yüksek beklentileriniz yoksa giriş seviyesindeki modeller sizin için uygun olabilir. Hem NVIDIA hem de AMD’nin geliştirdiği ürünleri, düşük bütçeye sahip olsanız bile kolayca edinebilirsiniz. Zira bu ürünler, hayli erişilebilir fiyat aralıklarında bulunuyor. Alacağınız ekran kartıyla, iki boyutlu oyunları sorunsuz oynayabilirsiniz. Ancak ilgili modellerden yüksek 3D performansı beklememelisiniz.

Need For Speed Oyunu

Sıkı bir oyun tutkunuysanız ve kullandığınız monitör, Full HD veya daha üst bir çözünürlükteyse orta ve üst segmentteki ekran kartlarına yönelmeniz gerekiyor. Çözünürlükler ve oyunlardaki grafik detayları arttıkça, edineceğiniz ekran kartının işlemcisinin performansı ve belleğinin kapasitesi, elde edeceğiniz oyun deneyimine etki ediyor. Ayıracağınız bütçe, ekran kartından alacağınız performansı doğrudan doğruya belirliyor.

Profesyonel olarak 3D tasarım ve render işlemleriyle uğraşıyorsanız, video içerikler hazırlıyor ve prodüksiyon işlemlerinin kısa sürmesini hedefliyorsanız, her iki markanın profesyonel serilerini seçmelisiniz. Fiyat açısından üst seviyede kalan modeller, çalışmalarınıza hız kazandırarak, üzerinde çalıştığınız işleri daha kısa sürede teslim etmenize zemin hazırlayabilir.

ADOBE PREMİERE PRO – GRAFİK İŞLEMCİLİ PROGRAM
EKRAN KARTIMIN MARKASI ÖNEMLİ Mİ?

Birçok kullanıcının aklını karıştıran bu sorunun cevabı sizin beklentilerinize göre değişir aslında. AMD’nin son zamanlarda attığı adımlar öncesinde, NVIDIA, ekran kartı piyasasına hakimdi.

Pastanın büyük bölümüne sahip olan şirket, ekran kartlarında sunduğu yüksek performansla rakiplerinin ürettiği kartları gölgesinde bırakıyordu. Hal bu olunca NVIDIA, rakipsiz olduğu için fiyatlandırma konusunda istediği şekilde davranabiliyordu. AMD’nin son zamanlarda ürettiği üstün performanslı ekran kartları, piyasayı alt üst etti. Fiyat etiketi konusunda da oldukça makul fiyatlarla ortaya çıkan şirket, bütçesi kısıtlı vatandaşları kendi ürününe çekmiş olduğunu söyleyebiliriz.

Sonuç olarak eğer bütçeniz kısıtlıysa ama performans konusunda sıkıntı yaşamak istemiyorsanız AMD’yi, fiyat konusunda herhangi bir sınırlamanız yoksa NVIDIA tarafını da tercih edebilirsiniz. MAKE YOUR CHOOSE!!! 🙂

BELLEĞİM NASIL OLMALI?

NVIDIA veya AMD tarafından tercih edeceğiniz ekran kartlarının hepsi belli başlı belleklere sahip. Bu belleklerin aynı bilgisayarınız havuz olarak kullandığı RAM gibi, ekran kartınızın işlem yapmak için kullandığı alanlar olduğunu söyleyelim. Günümüz oyunlarının yüksek teknolojide tasarlandığını ve kullanıcıların gözüne daha güzel görünmesi için çok fazla detaya yer verildiğini biliyoruz.

EKRAN KARTININ ÜZERİNDE BULUNAN BAZI KISIMLAR

Ekran kartlarının bunca veriyi işleyebilmesi ve size görüntü sunabilmesi için, işlem yapabileceğini büyük bir alana sahip olması gerekiyor.

Örnek vermek gerekirse, oyunların görüntü ayarlarında bulunan doku kalitesi yükseldikçe ekran kartında harcanan bellek boyutu artar. Darboğaz yaşanmaması ve oyunları akıcı bir şekilde oynayabilmemiz için bu bellek boyutuna uygun bir şekilde oyun ayarlarınızı değiştirmeli veya ekran kartını ilk satın alırken bellek boyutu yüksek olan ekran kartlarını tercih etmelisiniz. 

BİRDEN FAZLA EKRAN KARTI TAKABİLİR MİYİM?

Bazı kullanıcıların oyun oynamak ve basit video düzenlemekten fazlasına ihtiyacı olabiliyor. Oyun oynarken yayın yapmak veya oldukça ayrıntılı 3 boyutlu modelleme gibi yüksek performans gerektiren işlemler için birden fazla ekran kartı kullanmanız gerekebilir.

ANAKART ÜZERİNDE BİRDEN FAZLA EKRAN KARTI..

Birden fazla ekran kartı kullanmak istiyorsanız dikkat etmeniz diğer bir konu ise, anakart olacaktır. Anakartınızın iki veya daha fazla ekran kartı kullanımını desteklediğinden emin olmalı ve gerekli olan parçalarını tedarik etmeyi unutmamalısınız.

Bilgisayarınızda, göz önünde bulundurmanız gereken noktaları sizlere aktardık. Hangi ekran kartını, nasıl karşılaştıracağınız sorularının yanında diğer donanımlara da özen göstermeniz gerektiğini ekleyerek ekran kartınızdan optimum düzeyde verim alabilmeniz için işlemcinizin ve ana kartınızın da iyi olması gerektiğini söyleyelim.

Önceki İçerikExxen Platformu Derin İncelemeler
Sonraki İçerikThe Queen’s Gambit: Bir Mini Dizi Öyküsü
Kerem Aydoğdu
Web Yazılımcısı ama tasarlamayı en sevenlerden. html ile başlatır css ile bitirir. SEO ile kafayı bozan bu kişiliğin en sevdiği, yazılarına yorum yapılması 🙂

1 Yorum

Yorumunuzu Bekliyoruz