Ana Sayfa Teknoloji Instagram Kısaltma Diye Adlandırılan Terimler Nelerdir?

Instagram Kısaltma Diye Adlandırılan Terimler Nelerdir?

Instagram Kısaltma Diye Adlandırılan Terimler

İnsanlar tarafından oldukça tercih edilen Instagram kısaltma ve terimler hayatımızda her zaman yer almaktadır. Bu terimlerle bazen fotoğrafların altında bazen de profillerde karşılaşabiliriz. Bu yazımızda bu terimlerin anlamlarını ve ne için kullanıldıklarını inceleyeceğiz. Bu yazımızı okuduktan sonra Instagram uygulamasında yer alan bu terimlerin ne anlama geldiğini ve ne işe yaradığını öğreneceksiniz.

Instagram Terimleri Nelerdir? Bu Terimlerin Anlamları Nedir?

Instagramda SFS, GT, UNF, GM ve daha birçok kısaltma yer almaktadır. Uygulamada kullanılan kısaltmalar ve terimler şunlardır:

  • GT: Geri takip anlamına gelen bu kısaltma başka bir kullanıcının geri takip yapması için kullanılır.
  • UNF: Genellikle hesaplarda unf=unf şeklinde yer alan ve “unfollow” kelimesinden gelen bu kısaltma takipten çıkma anlamına gelmektedir. Bu kısaltmayı kullanan kullanıcılar hesaplarının takipten çıkarılması durumunda takipten çıkacaklarını belirtmektir.
  • DM: Kısaltma “Direct message” kelimesinden gelmektedir. Instagram uygulamasında DM mesajlaşmak için kullanılır. Eğer kullanıcı takip edilmiyorsa DM kutusunda ayrı bir sekmede gösterilmektedir.
  • Offical: Herkes tarafından tanınmış ünlü kişilerin, oyuncuların ya da devlet adamlarının hesaplarında bulunan oficial işareti hesabın resmi olduğunu belirtir.
Instagram kısaltma
  • TBT: Son zamanlarda sıkça rastladığımız #tbt “Throwback Thursday” anlamına gelir. Kullanıcılar bu kısaltmayı eskiden çekilmiş oldukları fotoğrafları paylaşırken kullanırlar.
  • TB: TBT ile aynı anlama gelip “Throwback” kelimesinin kısaltılmış halidir.
  • SFS: SFS kısaltmasının anlamı aslında karşılıklı profil paylaşımıdır. Kullanıcılar karşılıklı profil paylaşarak kısa sürede daha çok takipçi kazanabilirler.
  • Stalk: Birçok sosyal ağda bu terim kullanılmasına rağmen stalk kelimesi denildiğinde akla ilk Instagram gelmektedir. Kullanıcılar fake hesap açarak diğer kullanıcıları gizlice takip edip araştırabilirler. Bu işleme de stalk adı verilir.
  • Story: Instagram’da 24 saat süre kısıtlaması ile paylaşılan fotoğraf ve videolardır. Burada paylaşılan gönderiler gizlenebilir ya da istenildiği zaman kaldırılabilir. Paylaşılan gönderiler profile sabitlenmedi zaman 24 saat sonra hesaptan yok olmaktadır.
  • Fake hesap: Genellikle stalk için kullanılan fake hesaplar, sahte hesap anlamına gelmektedir. Bu hesaplarda çoğu zaman resim bulunmaz. Resim bulunan hesaplarda çoğu zaman başka insanların resimlerini içermektedir.

Çok Kullanılan Terimlerden En Çok Kullanılanı: SFS Ne Demek?

Instagram’da SFS terimi ile sıklıkla karşılaşmaktayız. Bu terim kullanıcıların karşılıklı profil paylaşması anlamına gelmektedir. Karşılıklı profil paylaşımı sayesinde kullanıcılar kolaylıkla takipçi kazanabilirler. Takipçi kazanmak ve profilini ön plana çıkarmak isteyen kullanıcılar bu terimi sıklıkla kullanırlar.

Sizler için bu yazımızda Instagram’da kullanılan terimlere yer verdik.

Önceki İçerikInstagram Hesabı Neden Kapanır 5 Maddede Anlattık
Sonraki İçerikInfluencer Nedir? Nasıl Influencer Olunur?
Elif Aybüke Ural
Biraz yazar, biraz muhabir, biraz da deli dolu bir editör… Kısacası kendine yazar bir şahsiyet… En çok da yazılarına yapılan yorumları okumayı sever…

Yorumunuzu Bekliyoruz