Ana Sayfa İnceleme PCR Testi Nedir? Sms İle HES Kodu Alma Nasıl Yapılır?

PCR Testi Nedir? Sms İle HES Kodu Alma Nasıl Yapılır?

PCR KONUMUZUN BAŞLIKLARI

PCR ; Genetik Hastalıklar, Kanser Araştırmaları, Cinsel Yolla bulaşan Hastalıklar, Babalık Testi, HIV ve Hepatit gibi bir çok virüs ve bakteri kaynaklı hastalığın teşhisi için uzun yıllardır kullanılan bir tanı yöntemidir.

Moleküler Tanı Testi de denilen bu yöntem ( Polymerase Chain Reaction- Polimeraz Zincir Reaksiyonu) , virüsün genetik materyalinde bulunan özgün bir bölgeyi enzimatik olarak arttırmak için uygulanan tepkimelere verilen ortak bir isimdir.

Pcr Testi Sürüntü Örneği

COVİD-19  Tanısında PCR Testinin Önemi Nedir?

PCR Testi  COVİD-19’da da virüse ait RNA’yı gösteren, virüsün varlığını ortaya koyan ve kimliğini tanımayı sağlayan  testtir.

Bu yöntem, insan vücudunda çok az miktarda virüs bulunsa bile tespit edebildiğinden  pandemi sürecinin 2. dalgasının başladığı 2020 sonlarında hastalığın erken tespit edilmesi ve hastaya erken müdahale edebilme noktasında kilit rol oynar duruma gelmiştir.

PCR Nasıl Yapılır?

Uygun şartlar ve doğru zamanda alınan örnek uzman tarafından bir kaba konularak laboratuvarda test kartuşuna aktarılır.

Bu noktada aktarılan örnek otomatik olarak filtre edilir. Akabinde uygulanan ultrasonik dalgalarla Covid-19 virüsünün RNA sı alınır ve PCR ajanlarıyla virüsün genetik materyali karışır.

Devamında reaksiyon tüpünde gerçek zamanlı çoğalma ve tanım yapılır ve sonuç aşamasına gelinir.

PCR testlerinde iki tür uygulama vardır. Bunlar gerçek zamanlı PCR yani real time PCR ve hızlı sonuç veren PCR’dir. Gerçek zamanlı PCR sonucu 1-3 saat içinde çıkarken, hızlı sonuçlu olanlarda 15 dakikadan 1,5 saate kadar sürede sonuç alınabilir.

PCR TESTİ ÜCRETLİ Mİ, ÜCRETSİZ Mİ?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada zorunlu tutulacak PCR testlerinin devlet hastanelerinde ücretsiz yapılacağını belirtti.

AŞI OLMAMIŞ ÖĞRETMENLERE HAFTADA 2 KERE TEST YAPTIRACAK

Başkan Erdoğan tarafından kabine toplantısı sonrasında yapılan açıklamalarda PCR testi kararına ilişkin şu detaylar yer aldı.

Okullarda 6 Eylül’de yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte, henüz aşı olmamış öğretmen ve personelin haftada en az 2defa PCR testi yaptırmasını istiyeceğiz.

Aşı olmayan üniversite öğrencisi ve çalışanlardan da düzenli PCR testi isteyeceğiz.

Uçak ve otobüs yolculuğunda aşı olmayanlardan PCR testi isteyeceğiz.

Türkiye salgınla mücadele olduğu gibi aşı konusunda da dünyada ilk sıralarda yer alma başarısını göstermeyi sürdürecektir. Maske, mesafe ve hijyen konusunda; bu kurallara riayet bizim sağlığımızın esasıdır.

SMS (MESAJLA) HES KODU ALMA NASIL YAPILIR?

HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek,

T.C. Kimlik veya Yabancı Kimlik (99,98,97 ile başlayan) Numarası bulunmayan kişiler için Pasaport bilgileri ile; HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla, Uyruk, Pasaport Seri Numarası, Doğum yılı, Soyadı yazarak 2023’e SMS göndererek mesajla HES kodu alınabilir.

E-DEVLET VE HAYAT EVE SIĞAR UYGULAMASI İLE

Pcr

E-devlet’e TC kimlik numarası ve şifresi ile giriş yapan kişiler burada arama butonuna HES kodu yazarak ilgili işleme ulaşabilir ve kodunu alabilirler. Son olarak Hayat Eve Sığar mobil uygulamasını indiren kişiler bu uygulama üzerinden gerekli bilgileri doldurarak kodlarına ulaşabilirler.

e-Devlet üzerinden hem kendiniz hem de 18 yaş altındaki çocuğunuz için kod alabilirsiniz.

– e-Devlet sistemine giriş yaparak arama sekmesine “HES Kodu” yazarsanız karşınıza iki seçenek çıkacak.

– “HES Kodu Üretme ve Listeleme” seçeneğine tıklayın.

– Aşağıda yer alan YENİ HES KODU kısmına tıklayın.

– Karşınıza çıkan “Kimin Adına Kod Üretileceği” sorusuna,

eğer kendiniz için alacaksanız “Kendi Adıma”

Çocuğunuz için alacaksanız “18 Yaşını Doldurmamış Çocuğum Adına” seçeneğine tıklayın.

Karşınıza çıkan “Kod Bilgileri” kısmında HES kodunuza isim verebilirsiniz veya boş bırakabilirsiniz.

Altındaki “Geçerlilik Süresi” kısmından “Süresiz” veya “Süreli” seçeneklerinden birini tercih etmelisiniz. “Süreli” seçeneğini tercih ederseniz bir “Geçerlilik Tarihi” seçmeniz de gerekiyor. Seyahatinizin tarihine göre geçerliliğini belirleyebilirsiniz.

Süresiz seçeneğini tercih ederseniz de 18 aylık bir koda sahip oluyorsunuz.

Bu işlemleri bilet satın alacağınız her yolcu için ayrı ayrı yapmanız gerekir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanlar için de HES kodu alma yolu açıldı. Şimdilik yalnızca SMS yöntemi ile alabildiğiniz kod için

HES (boşluk) Uyruk (boşluk) Pasaport Seri Numarası (boşluk) Doğum yılı (boşluk) Soyadı

yazarak 2023’e SMS atın, HES kodunuzu hızla alın.

Örnek SMS metni;

HES UKR 123456789 1991 TKACHENKO

HES kodu ile ilgili bilinmesi gerekenler

1. HES kodu kimler için geçerli?

HES kodu tüm yolcuların güvenli bir şekilde yolculuk etmeleri için tasarlandı. Uçak, tren ve otobüs yolculuklarında geçerli olan bu sistemin kullanımı yurt içi seyahatlerde yetişkin ve çocuk yolcular için zorunlu iken 2 yaşından küçük bebek yolcuların bu koda sahip olmaları gerekmiyor. 

2. Seyahatlerde HES kodu paylaşım süresi ne olmalı?

Paylaşım Süresi, yolculuğa kadar olan gün sayısından en az 8 gün daha fazla olması gerekiyor. HES kodunun geçerli olması için Paylaşım Süresi’ni girerken yolculuk tarihine kadar olan gün sayısına en az 8 gün daha eklemelisiniz.

3. Hayat Eve Sığar uygulamasından kaç HES kodu alabilirim?

Hayat Eve Sığar uygulamasından sadece telefonun sahibi olan kişi kod almalı, yakınları için kod almak isteyenlerse SMS yöntemini kullanmalı. Uygulama üzerine kaydedilen ilk TC kimlik numarası ile telefon numarası eşleştiği için sadece bir kod alınabiliyor. Eğer telefon numaranız ile HES kodunuz eşleşmezse kod geçersiz sayılıyor. Bu yüzden yakınlarınız için kod alırken SMS yöntemi kullanmaya özen göstermelisiniz.

Tüm yurt içi uçuşlarda geçerli olan kodlar üzerinden yolcunun sağlık durumu seyahatten önce kontrol ediliyor. Biletleme sırasında ve seyahat öncesi HES kodları sorgulanırken sağlık durumu elverişli olmayan yolcular seyahat edemeyecekler. Belli bir gün sayısını kapsayan kodları alırken uçuş günlerini dikkatlice seçmeniz gerekiyor. Eğer kodunuzun geçerlilik süresi dolmuşsa rezervasyonlarınız onaylanmıyor. Ayrıca HES kodunuzun geçerli olmaması, iletişim bilgilerinizin eksik veya hatalı olması, doğum tarihi vb. kişisel bilgilerinizdeki hatalar nedeniyle seyahatinize izin verilmeyebilir.

Bilet alırken HES kodunu nasıl gireceğiz?

Uçak, tren veya otobüs bileti alırken, Hayat Eve Sığar uygulamasından veya SMS ile aldığınız HES kodunuzu girmeniz gerekiyor. Aksi takdirde bilet alımını tamamlayamazsınız. HES kodu ile Enuygun.com üzerinden bilet almak için yapmanız gerekenler şunlar.

a) Gitmek istediğiniz destinasyonu, kişi sayısını ve tarihi seçip arama yapın

b) Sizin için en uygun uçak veya otobüs biletini seçerek devam edin

c) Kişisel bilgilerinizi girdikten sonra hemen altındaki kutucuğa HES kodunuzu (eğer birden fazla kişiyseniz diğer yolcuların kodlarını da) yazın

d) “Ödemeye ilerle” butonuna tıklayıp gelen sayfadan ödemenizi tamamlayın

Aşamaları tamamladıktan sonra uçak biletiniz SMS ve mail olarak size iletilecek. HES kodunuzu check-in esnasında da göstermeniz gerektiğini unutmayın!

Önceki İçerikInstagram Video İndir – Foto İndir, Instagram Video Nasıl İndirilir.
Sonraki İçerikBitcoin ve Ethereum Nasıl Oynanır? Kolay Yoldan Para Kazanma – Taktik
Kerem Aydoğdu
Web Yazılımcısı ama tasarlamayı en sevenlerden. html ile başlatır css ile bitirir. SEO ile kafayı bozan bu kişiliğin en sevdiği, yazılarına yorum yapılması 🙂

Yorumunuzu Bekliyoruz